» Seat Leon Cupra RSeat Leon Cupra R
Leon Cupra R to najszypsze dziecko w historii firmy. 210 KM mocy, sześcio biegowa skrzynia bieg贸w pozwalają na bardzo dynamiczną jazdę. Dzięki obniżonemu zawieszeniu, większym wlotom powietrza, samoch贸d bez problemu wyr贸żnia się w tłumie.

SeatLeon Cupra R to najszybszy z wszystkich dotychczas samochod贸w produkowanych przez koncern Seata. Nawiązuje on do wieloletnich sportowych tradycji firmy. Leon dołączył do grona samochod贸w oznaczonych jako Cupra R: Ibizy i Cordoby.

    Seat Dzięki bardzo wydajnemu, turbodoładowanemu silnikowi jazda tym samochodem to prawdziwa przyjemność. Osiągana moc 210 KM, czyli 118 KM z jednego litra pojemności to bardzo dobry wynik. Maksymalny moment obrotowy to 270 Nm. Wartość maksymalnego momentu obrotowego utrzymuje się w szerokim zakresie obrot贸w: od 2100 do 5000 obr/min. Tak dobre wyniki silnika zostały osiągnięte dzięki zastosowaniu dw贸ch intercooler贸w, kt贸re dbają, aby powietrze wtłaczane do cylindr贸w było schłodzone. Dzięki temu jest w nim więcej cząsteczek tlenu, co prowadzi do lepszego spalania mieszanki.
Cała moc przekazywana jest na koła przednie za pośrednictwem dwutarczowego sprzęgła i sześciobiegowej skrzyni bieg贸w. Całości dopełnia specjalnie zaprojektowany tłumik dbający o to, aby przechodnie wiedzieli, że nie jedzie to zwykły Leon.

    Nowa jest r贸wnież koncepcja zawieszenia nazwana: Agile Chassis, co tłumaczy się na polski jako zwinne podwozie. Jest efektem wsp贸łpracy Centrum Technicznego Seata i działu Seat Sport. W efekcie stworzono zawieszenie o stosunkowo miękkich sprężynach i twardych amortyzatorach.

    Aby skutecznie wyhamować samoch贸d zastosowano tarcze hamulcowe o średnicy 312mm z przodu i256mm z tyłu. tarcze na obu osiach są wentylowane. Do seryjnego wyposażenia należą systemy ABS i ESP, poprawiające bezpieczeństwo jazdy. Całości dopełniają 18" felgi z oponami o rozmiarze 225/40R18.

    Seat We wnętrzu nie znajdziemy żadnych krzykliwych detali, dominuje czerń. Za dyskretny urok odpowiadają: białe zegary, nakładki na pedały, podp贸rka pod lewą stopę. Na zagł贸wkach wyszyte są litery R przypominające jaką jedziemy wersją. W opcji dostępne są fotele kubełkowe firmy Recaro.

    Seat Z zewnątrz samoch贸d niewiele r贸żni się od innych Leon贸w. Jedynie powiększone wloty powietrza, oznaczenie na tylnej klapie, duże koła i obniżone zawieszenie sugerują z jaką wersją mamy do czynienia.     Dzięki kompaktowej sylwetce i niezłym osiągom samoch贸d robi duże wrażenie, szczeg贸lnie na osobach nie lubiących krzykliwych spojler贸w, ceniących sobie dyskretny urok.