» Chojnacki Motor SystemChojnacki Motor System


      Korzenie firmy Chojnacki Motor System S.C. sięgają aż 1975 roku. Firma powstała w Nadarzynie koło Warszawy z założeniem przygotowywania samochod贸w do rajd贸w. Właśnie arena sportowa była doskonałym testem samochod贸w firmowanych znakiem tej firmy. Pan Jacek Chojnacki powtarza, że "zwyciężyć może tylko ten zawodnik, kt贸ry dojedzie do mety". Ma to zastosowanie także w tuningu samochod贸w osobowych. Od 1980 do 2000 roku zawodnicy startujący na samochodach przygotowanych przez firmę Chojnacki Motor System S.C. zdobyli 87 tytuł贸 Mistrza i Wicemistrza Polski. Pan Jacek Chojnacki od 1980 roku do 2000 ba 202 starty czterkrotnie nie osiągnął mety z powodu awarii samochodu, 3 krotnie rozbił samoch贸d;. Godnym podkreślenia jest fakt, że na podium stawał aż 178 razy!

      Firma dba o trwałość silnik贸w, nawet kosztem obniżenia mocy oraz udziela gwarancji na silniki w zależnośći od wieku i przebiegu, z reguły jest to 12 miesięcy. Na samochodach tej firmy startowali: Robert Herba, Paweł Przybylski, Krzysztof Hołowczyc, Marek Gieruszczak, Robert Kępka, Wiesław Cygan, Jacek Sikora, Piotrek ¦wieboda, Wojtek Musiał czy Andrzej Koper. Poza przygotowywaniem samochod贸w do rajd贸w firma zajmuje się kompleksową przer贸bką silnik贸w samochod贸w fabrycznych. Silniki obecnie produkowanych silnik贸w mają wady konstrukcyjne, takie jak niedokładna obr贸bka kanał贸w, duże chropowatości powierzchnii. Powoduje to pogorszenie sprawności silnika nawet o 10%. Firma usuwa te niedociągnięcia i określa takie przer贸bki jako GT. Wpływają one nie tylko na poprawę sprawności ale także trwałości

       Do badań samochod贸w stosuje się hamownię podwoziową Schneck. Służy ona do określenia charakterystyki silnika w postaci mocy i momentu obrotowego oraz temp. cieczy chłodzącej, głowicy i temp. oleju. Czas potrzebny ma montaż i demontaż samochodu na rolkach zajmuje pracownikom czas 2 godzin, natomiast czas samego badania to 3,5 min. Hamownia pozwala badać samochody z napędem na jedną oś i maksymalną mocą 300 KM. W przygotowywanych samochodach stosowane są elementy takich firm jak:
REMUS, SEBRING, SUPERSPRINT, OMP - układy wydechowe
K&N , JR - wkłady filtr贸w powietrza
SPARCO, OMP, SABELT - elementy wyposażenia bezpieczeństwa
SACHS, BILSTEIN, KAYABA - amortyzatory
FERODO, ATE, BREMBO - klocki i tarcze hamulcowe
BERU, BOSCH, NGK, PIERBURG, MAGNETI MARELLI - świece i elektronika
SCHRICK - wałki rozrządu

Materiały: www.chojnacki.tuning.pl