» Skoda Octavia RSSkoda Octavia RS
Skoda Octavia kojarzona jest gł贸wnie jako średnio luksusowy samoch贸d dla pana w średnim wieku. Dzięki wersji RS koncern stara się przełamać ten wizerunek.

SkodaOd dłuższego czasu Skoda Octavia startuje na rajdach MŚ. Dzięki doświadczeniu stwożono wersję RS dostosowaną do ruchu ulicznego, dzięki temu zwykły człowiek może się w małym stopniu poczuć jak kierowca rajdowy.


    Skoda Octavia RS - silnikTo co najważniejsze w samochodzie oznaczonym jako RS to silnik i zawieszenie. W Octavii mamy 4-cylindrowy, turbodoładowany rzędowy silnik o pojemności 1781 cm3. Na jeden cylinder przypada 5 zawor贸w. Pozostałe cechy to wielopunktowy wtrysk paliwa i wałki typu DOHC. Osiągnięto moc maksymalną na poziomie 180 KM przy 5500 obr/min, a maksymalny moment obrotowy 235 Nm uzyskiwany jest w przedziale obrot贸w od 1950 do 5000 obr/min. Minusem tego silnika jest wysokie spalanie przy dynamicznej jeĽdzie osiągające nawet 15l na sto kiloment贸w. Moc jest przekazywana na koła przednie za pomocą pięciobiegowej skrzyni bieg贸w. Silnik pozwala RS'owi na rozpędzenie się do 100 km/h w 7,9s, a prędkość maksymalna to 235 km/h.

    Zawieszenie Skody stanowią z przodu kolumny typu McPherson ze stabilizatorem, a z tyłu jest to oś skrętna z podw贸jnymi wachaczami wzdłużnymi oraz stabilizator. W por贸wnaniu do zwykłej Octavii zawieszenie zostało obniżone o 15mm. O odpowiedbue hamowanie dbają 288mm wentylowane tarcze z przodu, a z tyłu tarczowe o średnicy 232mm. Do seryjnego wyposarzenia należą systemy ABS i EBD.

    Skoda Octavia RSOctavia RS dostępna jest w 4 kolorach: czerwonym, czarnym i srebnym i ż贸łtym. Z zewnątrz poza oznaczeniami r贸żni się od innych wersji spojlerem na klapie bagażnika, większym spojlerem z przodu, większymi 16" kołami i chromowaną końc贸wką układu wydechowego.

    Skoda Octavia RS - wnętrzeW wewnątrz można znaleĽć wiele element贸w wskazujących na to z jaką wersją mamy do czynienia. Aluminiowe nakładki na pedały, dĽwignia zmiany bieg贸w z logo RS, karbonowe wykończenia konsoli środkowej, sk贸rzano-materiałowa tapicerka, dobrze wyprofilowane przednie fotele dbają o odpowiedni klimat wnętrza.


Pozostałe zdjęcia Octavii RS:

 Skoda Octavia  Skoda Octavia  Skoda Octavia  Skoda Octavia

 Skoda Octavia  Skoda Octavia  Skoda Octavia  Skoda Octavia